Hrady.cz

Historie a stavební vývoj

   Stavebníkem nevelkého hradu byl koncem 14. století nejspíše Jindřich Berka z Dubé. Čap se poprvé a naposledy připomíná při dělení Jindřichovy pozůstalosti v roce 1402, kdy se jeho majitelem stal Václav Berka z Dubé. Ten Čapské zboží záhy prodal a to se stalo součástí arcibiskupského helfenburského statku. Již koncem 16. století jej připomíná jen jména Čapský důl.

   Přístup k hradu na vysoké skále byl veden po hřebeni, v jehož průběhu se nacházel vrchol, okrouhlým příkopem a valem upravený na předsunuté opevnění. Vlastní hrad na konci hřebene zajištˇoval na východní straně široký příkop zahloubený do skály. Nevelký hradní areál se rozpadá ve dvě výškové úrovně. Na nižší, severní úrovni nalézáme okrouhlou do skály vysekanou cisternu a na vrcholu vyšší nevelkou světničku. Na jihozápadě hradní areál ukončuje kyjovitý skalní útvar. Zástavba i opevnění byly zřejmě dřevěné.

   Nedostatečné vědomosti o podobě hradu, který zřejmě existoval velmi krátkou dobu, neumožnují jeho detailní zhodnocení. Nepochybně však patřil mezi menší objekty na pískovci epizodického významu, s jakými se v oblastech výskytu tohoto podloží setkáváme velmi často.

25.08.2007 11:40:45
laurynj
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one