Hrady.cz

Historie a stavební vývoj

   Opevněné sídlo vystavěli leníci olomouckého biskupa Bruna a připomíná se již roku 1267. Při dělení Opavska v roce 1377 na něm seděl Beneš z Kravař, poté byl v zástavě slezských knížat, pánů z Vrbna, a od roku 1460 ho drželi bratři Tasa z Boskovic. Za česko - uherského konfliktu zůstali věrni králi Jiřímu, a proto byl roku 1474 hrad dobyt vojskem Matyáše Korvína. V troskách pak ležel téměř sto let. Stavbu renesančního zámku zřejmě započal po roce 1573 Hynek Bruntálský z Vrbna, ale dokončovací práce mohly probíhat ještě za Sedlnických z Choltic. Jim byl statek po Bílé hoře zkonfiskován a roku 1624 jej získal řád německých rytířů, od nichž ho v roce 1768 převzali Johanité. Dnes je zámek účelově využíván, připravuje se jeho zpřístupnění.

    Renesanční stavba na místě hradu je nová od základů. Zůstala pouze dvojdílná dipozice, která vznikla rozšířením původního, možná i dřevohnilitého hrádku. Na místě jádra na temeni ostrožny byla nově postavena budova zámku. Snad z části byl využit okruh opevnění s drobnými podkovovitými baštami, který zámek obklopuje. Všechny starší hospodářské objekty předhradí jsou však dílem renesanční stavební činnosti. Od předpolí je areál na dvou stranách oddělen původním příkopem.

   Kamenný most vede do brány v patrové budově. Po levé straně průjezdu se nachází vrátnice, po pravé velká sýpka. Podobné stavení je na východní straně. Byly v něm stáje a další provozní místnosti. Patrový zámek tvoří bloková stavba téměř čtvercového půdorysu s nárožními věžemi, kterou ze dvou stran lemují parkánové zídky. Díky poměrně citlivým historizujícím úpravám si zámek uchoval unikátní autenticitu. Hodnotný edikulový portál s ionskými polosloupky vede do dlouhé síně s s původními hřebínkovými klenbami, z níž jsou přístupné přilehlé komnaty a schodiště.Originalitu klenebních obrazců některých z nich střídají ve třech nárožích trámové stropy. Obdobně je vybaveno patro, kde však trámové stropy převládají.

25.08.2007 20:42:12
laurynj
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one