Hrady.cz

Historie a stavební vývoj

   Hrad založil leník olomouckého biskupa Bruna Herbort z Vulmu - odtud jméno hradu Vulmenstein - Fulštejn. Připomíná se roku 1255 a na stavbě se finančně podílel i samotný biskup. Supové z Fulštejna drželi hrad i v roce 1476, kdy byl dobyt vojskem Matyáše Korvína. Při obnově byla pravděpodobně postavena zmíněná budova v předhradí. Renesanční úpravy uskutečnil po roce 1566 Václav Sedlnický z Choltic, v jehož rodě  zůstal až do konfiskace v roce 1622.  Za třicetileté války se stal základnou Švédské armády a při jejím odchodu zřejmě došlo k jeho poboření.

   Nejstarší středověká dispozice byla dvojdílná. Zaoblený lichoběžník zadního hradu byl od podobně utvářeného předhradí oddělen příkopem. Kolem obou částí obíhal okružní příkop a val, který je na mnoha místech rozšířen, nebo má oblé výstupky po zemních baštách. Nálezy pálené krytiny na temeni valu svědčí o existenci krytých obranných chodeb, které však úplně zmizely. Ve východním nároží jádra hradu jsou zbytky rozměrné okrouhlé věže s průměrem 11, 5 m, jejíž velký vnitřní prostor nevylučuje obytnou funkci. V jižním koutě jsou stopy paláce s okrouhlou nárožní věžicí, pod níž je zajímavý křídlový útvar štítové zdi s půlválcovým pylonem. Další zástavbu lze předpokládat při severozápadní straně.

   Na předhradí proti hlavní věži stojí dvouprostorová nepravidelná budova s opěrnými pilíři. Fragmenty zdiva určují i místo branské věže a opevněného mostu, který hrál i roli předbraní. Na východní straně jsou další dvě předhradí chráněná složitým systémem valů a příkopů. Pouze severní předhradí nese stopy zdiva.

29.08.2007 08:41:44
laurynj
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one