Hrady.cz

Historie a stavební vývoj

   Také tento hrad vystavěli na uchvácené půdě odpůrci vratislavského biskupa, nebo mu zabrali přímo hrad. V roce 1296 biskup Jan Romek žaloval svídnického knížete Bolka, aby mu hrad vydal. Přestože se kníže bránil, že hrad řádně koupil, nakonec ho biskupovi vrátil. V roce 1441 se ho zmocnil dobrodruh Zikmund Rachna, který dokonce unesl dceru protagonisty protihusitské strany Půty z Častolovic. Pronásledování se nejprve ujal bývalý husitský předák Hynek Krušina z Lichtenburka, ale dobytí hradu přenechal oddílu biskupa. Zikmund a jeho bratr podstoupili smrt v mukách, ale provizorně opravený hrad byl nakonec po roce 1505 pobořen. Kámen prý použili na přestavbu Jánského vrchu v Javorníku.

   V nepravidelném jádru se zaoblenými nárožími volně stojí polovina okrouhlého bergfritu roztrženého výbuchem. Měl průměr 10, 8 m a do patra úzké vnitřní šachty vede chodbička. Ze zbytků téměř čtvercového dvoutraktového paláce vyplývá zaklenutí přízemí valenými klenbami. Kolem jádra jsou útržky zdiva, jehož severní částí procházela přístupová cesta, o čemž svědčí odstupněný pilíř se zbytkem vpadliny portálu.

   Na severozápadě přiléhalo k jádru předhradí a zdivo rozvalené po úpatí plošiny potvrzuje záměrnou demolici. Zřetelný je průběh vnější ohrady s drobnou hranatou baštou na jihozápadě, poblíž ní jsou v zalomení hradby zbytky první brány. Z popisu hradu z roku 1443 víme, že hrad měl čtyři brány. V dolní ohradě stály pivovar, stáje, mlýn a hluboká studně, jejíž šlapací kolo obsluhovali poddaní. Nejstarší bylo jádro s věží a palácem, zřejmě ve 14. století přibyl parkán a druhé předhradí. Ještě před rokem 1420 musel biskup Konrád z Olešnice zdůvodňovat kapitule, proč zastavil tak rozsáhlý hrad za pouhých 60 marek.

04.09.2007 14:10:34
laurynj
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one