Hrady.cz

Historie a stavební vývoj

   Hrad byl založen Markvartici patrně na počátku poslední čtvrti 13. století. Prvním známým majitelem byl Jan z Michalovic. Jeho rod držel hrad až do roku 1468, kdy byl objekt připojen k Mladé Boleslavi, přestal být udržován a v průběhu 16. století byl již pustý. V 19. století byla podkopána jeho věž, v důsledku toho se šikmo roztrhla a její horní části se vcelku sesuly o patro níž. V této šikmé poloze zůstaly dochovány.

   Dispozice hradu byla dvojdílná. Zástavbu předhradí, kde se dodnes dochovalo pouze několik fragmentů zdiva, blíže neznáme. Po mostě přes druhý příkop se přes malý parkán v čele jádra vcházelo do jeho vnějšího opevnění, které v podobě širokého parkánu obíhalo obě boční a zadní stranu jádra. V severozápadním nároží z jeho obrysu vystupovala drobná čtverhranná, zřejmě studniční věž. Ve vnějším ohrazení dnes nejsou patrny žádné zbytky zástavby. Vnitřní část jádra měla lichoběžný obrys. Vévodila jí zmíněná okrouhlá věž Putna s interiéry zaklenutými kopulí. Schodiště v síle zdi spojovalo prvé a druhé patro. V nejvyšší úrovni jsou na jejím vnějším líci patrny otisky hrázděné konstrukce. Jižní a východní stranu zaujal palác ve tvaru písmene L s větším počtem místností. Nejlépe se z něho dochovala jižní vnější stěna napovídající, že dosahoval výše dvou pater, a obsahující i zbytky několika prevétů.

   Michalovice představují hrad bergfritového typu. Podoba bergfritu je poněkud neobvyklá a může být reminiscencí na řešení některých okrouhlých donjonů spojovaných s francouzskou hradní architekturou doby krále Filipa II. Augusta.

14.10.2007 10:28:09
laurynj
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one