Hrady.cz

Historie a stavební vývoj

   Vznik hradu je spojen s oddělením území od hradu Bludova po roce 1320, proti němuž byl ,, nový ". Před rokem 1360 ho získal markrabě Jan Jindřich a za jeho držení se roku 1374 poprvé připomíná purkrabí Václav z Mladějova. Od počátku 15. století neustále zastavován ( Erhard z Kunštátu, Jindřich z Lažan, Mikuláš z Lobkovic, Beneš z Valdštejna, Bernard z Cimburka ), poté přešel na Jiřího Tunkla z Brníčka. Při kampani proti jeho hradům, kterou vedlo roku 1471 vojsko Matyáše Korvína, byl dobyt. Aby tuto hodnotnou pevnost nebylo možno opět využít, úmyslně její hradby pobořili.

   Hřeben před hradem přetínají dva šíjové příkopy a mezilehlý val. Vstupním přihrádkem vedla cesta k bráně předhradí s průchozí budovou, nebo do dolní ohrady. Její hradba byla zesílena pravoúhlými baštami a na konci hřebene stála hranolová, dovnitř otevřená věž. Cesta k jádru vedla parkánem a přes věžovitou bránu zahnula do trojúhelníkového hradního obvodu se třemi věžemi v nárožích. Na východě a jihu byl ještě zesílen parkánem s dalšími dvěma věžemi. Miniaturní jádro na vrcholu se skládalo z válcového bergfritu a paláce s dvorkem mezi nimi.

   Celý složitý a pozoruhodný fortifikační systém narůstal postupně do třetiny 14. století, kdy zřejmě vzniklo jádro. Krátce po polovině 14. století byl markrabětem Janem Jindřichem rozšířen o mimořádné opevnění se šesti hranolovými věžemi téměř městského charakteru. Od této doby se nazývá Furchtenberg, tedy něco jako strašný, hrozivý hrad. Dolní ohrada s drobnými baštami přibyla po roce 1420 a v neklidných dobách 15. století mohla sloužit jako bezpečné tábořiště vojenských oddílů.

08.09.2007 13:19:58
laurynj
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one