Hrady.cz

Historie a stavební vývoj

   Hrad si v roce 1426 postavil husitský hejtman Jakoubek z Vřesovic. Přes svou skromnou podobu a extrémní situování byl hrad obýván až do poloviny 16. století. Roku 1554 se již uvádí jako pustý.

   Vrchol čedičové homole neposkytoval pro stavbu hradu mnoho prostoru. Celý ho zaujala lichoběžná obytná věž se dvěma zaoblenými nárožími. Plochostropé přízemí obsahovalo dvě místnosti, celé patro vyplňoval velký sál, do něhož se vcházelo po schodišti přistavěném k průčelí. Obvodové opevnění celého hradu se nedochovalo. Vzhledem ke strmosti skal bývalo snad jen dřevěné a možná ani neobíhalo celý hrad, ale uzavíralo jen přístupnější úseky mezi skalami. Přístupová cesta do hradu vcházela úzkým průjezdem velmi subtilní zděné věžovité brány. Protože jím sotva mohl projet vůz, muselo být hospodářské příslušenství mimo hrad. Za branou se cesta větvila. Jedno její rameno směřovalo k donjonu a druhé se stáčelo zpět mezi branou a hlavní věží, kde zřejmě stávaly další stavby lehčí konstrukce.

   Oltářík náleží mezi několik hradních novostaveb z husitských válek. Extrémní situování na dominantním vrcholu je projevem prvých reakcí na zničující účinnost dělostřelectva, která plně se projevila v průběhu husitských válek a jež přinutila stavebníky nových hradů vyhledávat polohy neohrozitelné střelbou z okolních výšin.

21.09.2007 20:12:41
laurynj
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one