Hrady.cz

Historie a stavební vývoj

   Hrad založil po polovině 13. století Zdeslav ze Šternberka a z této doby pochází jeho základní rozvrh. Na přístupové straně stojí okrouhlá věž vetknutá do zlomu hradby, na chráněné západní nebo jižní straně pak palác.

   Díky erbům na původních svornících klenby kněžiště hradní kaple je v letech 1360 - 80 doložena stavební činnost Albrechta ze Šternberka. Albrecht snad též postavil kolem celého hradu parkánovou zeď.

   Hrad obsadili husité a teprve roku 1432 je vojsko severomoravských katolických měst přinutilo k odchodu. Díky znakovým deskám a nápisům víme, že hrad v polovině 15. století obnovil Jiří Strážnický z Kravař. Tehdy asi vznikly parkánové hranaté věže na východě a západě, druhý z paláců a velký opěrný pilíř.

   Sňatkem získali hrad Berkové z Dubé a Lipé, kteří ve výstavbě pokračovali. Především vyřešili nedostatek místa pro hospodářský provoz a do roku 1536 vzniklo předhradí. Konečně Jan Václav mezi roky 1545 - 60 rozšířil obytné plochy vestavbou dvoupatrového traktu do západního parkánu mezi opěrný pilíř a věž. Současně s přestavbou horního hradu do jižní části parkánu vložili patrovou budovu, patřící však organicky k předhradí.

   Ve třicetileté válce byl hrad těžce poškozen, po ní dvakrát vyhořel. Z iniciativy knížete Jana II. z Liechtenštejna byl po roce 1886 téměř zpustlý hrad přestavěn v idealisticko - romantickém duchu. Projekt zpracoval a stavbu vedl vídeňský architekt K. Kaiser. Došlo sice k záchraně objektu, ale snaha pro reprezentaci vedla ke zbytečným výměnám článků a úpravám likvidujícím původnost prostředí. I tak patří k vzácným památkám a lákají i jeho expozice.

15.09.2007 19:08:46
laurynj
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one