Hrady.cz

Historie a stavební vývoj

   Se jménem hradu se setkáváme poprvé v letech 1357 - 1360 v predikátu Petra ze Skalky. Před rokem 1414 hrad získal Hanuš ze Sulevic, v držení jehož rodu pak setrval až do 16. století. V roce 1540 ho nalézáme v rukách Jana z Vřesovic, ale již v roce 1544 opět přešel na Kaplíře ze Sulevic a před rokem 1578 se sňatkem dostal do majetku Hrzánů z Harasova. Za nich nejspíše posléze přestal být obýván vrchností a definitivní zánik mu přineslo zpustošení Švédy v roce 1639. Po polovině 17. století si Hrzánové pod zříceninou zbudovali raně barokní zámek, na jehož stavbu byla většina hradních objektů rozebrána.

   Dispozice hradu byla dvojdílná. V prostoru vstupu do předhradí se dochoval zbytek zdiva brány. Vnitřní plocha předhradí, užívaná v novověku jako zahrada, nevykazuje stopy zástavby. Nevelké jádro od předhradí odděloval ve skále vysekaný příkop, za nímž jsou dochovány zbytky brány. Na nejvyšším místě se vypíná nepravidelně okrouhlý bergfrit vystavěný ze světlého kamene, který je nejlépe dochovaným objektem hradu. Nápisy v nejnižší úrovni jejího interiéru dokládají, že byl ještě v letech 1605 - 1615 užíván jako vězení. Za věží zřejmě stával nevelký palác, z něhož se však nedochovaly žádné pozůstatky.

   I když poznání hradu, kterému doposud nebyla věnována žádná bližší pozornost, zůstáváme mnoho dlužni, není pochyb o tom, že se jednalo o malý hrad bergfritového typu.

12.09.2007 17:07:02
laurynj
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one