Hrady.cz

Historie a stavební vývoj

   V písemných pramenech se hrad poprvé připomíná k roku 1364 jako majetek chebského měšťana Jana Rabeho z Mechelsgrünu. Vznikl však zřejmě již dříve. V rukou chebských měšťanů hrad zůstal až do 16. století. Jeho podobu formovala renesanční přestavba a barokní úpravy. V roce 1792 vyhořel a následně se stal zříceninou. Ve funkci rezidence ho nahradil nový zámek v sousedství.

   Dispozice byla dvojdílná, o podobě předhradí však doposud nevíme téměř nic. Protáhle pětiboké jádro vzniklo složitějším, nedostatečně poznaným vývojem. Prvé fázi z přelomu 13. a 14. století či z prvé poloviny 14. století patří podstatná část obvodové hradby a dvojtraktový palác, na jižní straně se zadní stranou zpevněnou dvěma polookrouhlými věžicemi. V další fázi vzniklo vstupní křídlo, mezi nímž a starším palácem zůstalo obdélné nádvoří. Dnešní podobu čelního paláce je však výsledkem pozdně gotické přestavby a mladších úprav, které postihly i interiér paláce zadního.

   Starý Rybník je zajímavou ukázkou malého hradu bohatých měšťanů, snažících se vyrovnat šlechtě. Druhá fáze, datovatelná nejspíše do pokročilého 14. století, náleží mezi dvoupalácové dispozice.

14.09.2007 21:16:40
laurynj
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one