Hrady.cz

Historie a stavební vývoj

   Hrad se připomíná pouze roku 1548, kdy se uvádí jako pustý. Podle kména byl postaven nějakým příslušníkem vladyků ze Slezského Násilé a ze Zdounek, v jejichž rodě bylo jméno Svrč tradiční. Dle archeologických výzkumlů existoval od poloviny 14. do poloviny 15. století. Jeho zánik lze spojit s dobytím Hranic husity, pravděpodobně v roce 1427. Hrad je schematicky zachycen na dřevořezu Hranic od Jana Willenbergera. Ještě v 18. století sloužil jako zdroj kamene pro stavbu farního kostela v Hranicích.

   Proti mělkému sedlu směrem k vrcholu Hůrky byl hrad chráněn široce rozepjatým obloukem valu a příkopu. Přístup byl od jihovýchodu, kde se nacházelo nevelké předhradí. To přecházelo plynule do širokého valu, který byl zřejmě využit cestou. Trasa přístupu se na západě v ostrém úhlu zalomila a parkánem pokračovala k bráně.

   Hrad měl nepravidelný oválný tvar ohraničený zalamující se hradbou a ze tří stran byl obklopen parkánem. Chybí jakýkoliv náznak existence věže a zřetelné jsou pouze pozůstatky stavení na jihu a pozorovatelny na skále nad údolím. Patřil zřejmě k typu s plášťovou zdí.

15.09.2007 13:44:05
laurynj
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one