Hrady.cz

Historie a stavební vývoj

   Hrad byl postaven na okraji královského hvozdu a sloužil jako základna pro loveckou družinu. Poprvé se připomíná roku 1260, kdy byl majetkem Idíka ze Švábenic. Od terénu před hradem je na dvou stranách oddělen širokým příkopem. Dispozice z poloviny 13. století z větší části dnes existuje. Sled tří válcových věží stojících zcela ( dvou zpola ) a hranaté, evidentně branské věže ve hmotě jihovýchodního nároží, naplňuje představu typu francouzského kastelu.

   Ve střední Evropě je použití tohoto typu známo jen z prostředí českého královského dvora a český král, lhostejno zda Václav I. či Přemysl Otakar II., stál i u založení Úsova. Další hrad tohoto typu byl teprve nyní zjištěn v Jemnici.

   Hrad se roku 1416 dostal do rukou pánů z Vlašimi, jejichž erby na stavení u věže Hladomorny svědčí o tom, že v roce 1487 původní stavbu zcela přestavěli. Skromné raně renesanční stavení přestavěl roku 1550 do severovýchodního nároží Jan Jetřich z Boskovic. Po pánech z Boskovic v roce 1597 zdědili hrad Liechtenštejnové a jakoby se rozpomněli na dávnou funkci hradu, upravili ho pro své občasné pobyty. Spojili to s obnovou po dobytí Švédy. Zřejmě již po roce 1650 snesli jižní čelo s jednou věží a postavili zde dvoupatrovou zámeckou budovu na obdélném půdorysu.

   Na konci 17. století budovu doplnilo monumentální schodiště, které navrhl D. Martinelli. Po skončené rekonstrukci bude hrad sídlem loveckého muzea založeného již Liechtenštejny.

17.09.2007 18:23:29
laurynj
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one