Hrady.cz

Historie a stavební vývoj

   Hrad založil v roce 1300 Václav II., který do něho soustředil výrobu mincí z celého království. Vlašský dvůr významně přestavěl Václav IV. v letech 1390 - 1400. V letech 1496 - 99 byl areál na jihu rozšířen přístavbou tzv. mincmistrovského domu, renesančně přestavovaného v letech 1577 - 79. Výrazných úprav a zvýšení se hrad dočkal v 17. století. Značná část budov byla zbořena a nově vystavěna při regotizaci v letech 1893 - 98 L. Láblerem.

   Hrad Václava II. byl zhruba oválnou dispozicí. K polovině jejího obvodu se přikládaly typizované šmitiny, na průčelí vždy označené erbem města, z něhož sem byla ražba mince přenesena. V této době vznikla i průchozí čtverhranná vstupní věž, další zástavbu doposud neznáme. Na východní straně areálu Václav IV. vystavěl typický věžovitý palác. Severní křídlo nové stavby obsahovalo i náročnou kapli sv. Václava a sv. Vladislava s malým pětibokým arkýřovým presbyteriem, zvenku doplněným malými vzdušnými arkádami. Sloup v kapli obdélného půdorysu nesl dokonalou pravidelnou hvězdovou klenbu. Za václavské přestavby se ještě počítalo s potřebnou obranyschopností, jak dokládá výstavba parkánu.

   Vlašský dvůr představuje velmi specifickou a svým posláním centrální mincovny českého státu zcela jedinečnou hradní stavbou. Před zkomolení regotizací náleží jeho václavská přestavba k nejpůsobivějším dochovaným dílům dvorské huti.

18.09.2007 20:44:46
laurynj
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one