Hrady.cz

Historie a stavební vývoj

   V první zmínce z roku 1290 se hovoří o hradě, který na půdě vratislavského biskupa protiprávně vystavěl Jan Wustehube. Je totožný s tím Janem, jenž zabral území za Ramzovským sedlem, kde vybudoval hrad Kolštejn v Branné a podnikal odtud loupežné výpady. Podobného založení byli i Haugvicové, od nichž roku 1358 biskup Frýdberk vykoupil. Za třicetileté války byl poškozen a roku 1703 přestavěn na pivovar. Po likvidaci pivovaru byl v roce 1820 k věži přistavěn kostel sv. Josefa, jenž místním farníkům slouží dodnes.

   Hrad byl dvoudílný, ale předhradí z velké části zmizelo v zástavbě obce. Jeho rozsah se však dá rozpoznat, neboť některé obvodní zdi se zachovaly. Šíje ostrožny je dosud přerušena příkopem širokým 30 m, přes nějž vede kamenný most z poloviny 19. století.

   Vlastní hrad tvoří zdeformovaný ovál hradební zdi, za níž na přístupové straně stojí válcová věž o průměru více než 11 m. Díky využití se dochovala skoro v původní podobě. Původní vstup ve výši prvního patra ústí na kostelní kruchtu a z jeho průchodu vede schodiště v síle zdi do dalšího podlaží. Vnitřek věže má trámové stropy, jen přízemí, upravené na vchod do kostela, je zaklenuto. Kolem hradu je zčásti zachovaná zeď parkánu, který na jihu tvořil předbraní.

21.09.2007 17:12:03
laurynj
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one