Hrady.cz

Historie a stavební vývoj

   Počátky hradu nejsou zcela jasné. Po zeměpanském Zábřehu se psal v letech 1275 - 1301 Protiva z rodu pánů z Vildenberka a Doubravice, jenž zboží držel lénem. Pak následoval rod Bludovců a od poloviny 14. století Šternberkové. Snad ještě na konci 13. století mohla být založena tvrz zmiňovaná přímo až roku 1447 za Jana Tunkla st. Při výpravě uherského vojska proti Tunklovým hradům v roce 1471 poškozena a Jiřík Tunkl st. ji do roku 1478 přestavěl v pozdně gotický hrad.

   Renesanční úpravy jsou doloženy za Jana z Boskovic v roce 1567, ale o sídlo nabyté díky pobělohorské konfiskaci neměli Liechtenštejnové zájem. Nevyhovovalo ani správě panství, a tak v letech 1727 - 1736 vznikl podél jižní strany náměstí prostý patrový zámeček, který dnes slouží jako městský úřad.

   Hrad stojí v jihozápadním nároží městských hradeb, které se k němu však připojovaly dodatečně. Příkop, kterým byl od města nepochybně oddělen, je zasypán, ale hradba silná 1, 5 m se z větší části zachovala. Horší je to s budovami, i když případný výzkum by mohl přinést překvapení. Ze stavu zobrazeného na vedutě města z počátku 18. století stojí dvoupatrová budova při severním obvodu a patrové stavení s průjezdem na východě. Obě se však jeví nanejvýš renesančního původu, stejně jako spodek štíhlé věže, která vystupuje z obrysu a k níž byl připojen barokní zámek. Bohužel je znemožněna i prostá obhlídka interiérů, neboť představitelé společnosti, která areál hradu vlastní, neprojevili pro poznání historie svého města ani špetku pochopení.

20.09.2007 15:43:39
laurynj
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one