Hrady.cz

Historie a stavební vývoj

   Archeologické nálezy dokládají vznik hradu před rokem 1319. Protože písemné prameny o hradu po celé 14. století mlčí, nelze vyloučit, že záhy zanikl. Zřejmě znovu osídlen byl před rokem 1402, kdy je poprvé připomínán v písemných pramenech jako majetek Václava Berky z Dubé. Se jménem Zakšína se setkáváme ještě v predikátu Aleše Berky z Dubé k roku 1456. Koncem století bylo zakšínské zboží připojeno ke Starému Berštejnu a hrad zpustl.

   Dispozice hradu byla trojdílná. Přední část nebyla zřejmě dokončena a dle F. Gabriela náleží mladší fázi. Od druhé části ji odděloval do skály vysekaný příkop. Za ním registrujeme podvalí dřevěného objektu, nejspíše věže. V zadní části se dochovala do skály vysekaná válcová cisterna. Z její blízkosti vedl most přes přírodní spáru ve funkci třetího příkopu do zadní části hradu. Na most navazovalo schodiště, po němž příchozí vystoupal na plato zadního hradu s dřevěným objektem či fortifikací v čele. Hlavní stavbou hradu se stal rozměrný lichoběžníkový objekt, z něhož se dochovalo okénkem osvětlované podvalí přístupné lomenou chodbou se schody z východní strany. Horní část stavby byla jako všechny ostatní konstrukce dřevěná. Vedle hlavního objektu stávala ještě menší stavba rovněž nad podvalím. Ve východní stěně je vysekán nevelký sklípek a přístupová chodba ústící k podsebití ve stěně.

  Hrad Zakšín náležel k náročnějším dřevěným hradům na pískovci. V jeho podobě s předpokládanou dřevěnou věží v čele lze snad spatřovat jakousi reminiscenci na kamenné hrady bergfritového typu.

20.09.2007 16:36:28
laurynj
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one