Hrady.cz

Historie a stavební vývoj

   Zbiroh patrně náleží k nejstarším hradům v Čechách, založeným již ve druhé čtvrtině 13. století. Po pánech ze Zbiroha byl delší dobu majetkem Rožmberků a od třicátých let 15. století často střídal majitele. V druhé polovině 16. století byl hrad přestavěn na renesanční zámek, který byl od roku 1593 císařským majetkem. Po požáru roku 1634 byl koncem století barokně přestavěn a další úpravy následovaly v 18. století. Po přestavbě v letech 1845 - 54 ho v roce 1868 získal železářský podnikatel Strousberg, který ho nechal v letech 1869 - 70 pronikavě přestavět. Objekt byl upravován ještě na poč. 20. století.

   Vědomosti o podobě a vývoji dnes nepřístupné dvojdílné dispozice jsou minimální. Není pochyb o tom, že součástí nejstarší fáze jádra je okrouhlý bergfrit, stojící na skalce volně v nádvoří. Nejdelší stranu pětiúhelného jádra zaujímá dlouhý palác, který v patře obsahuje zajímavou kapli ze 14. století, nejspíše s trojitým arkýřovým závěrem. Nelze vyloučit, že v čele paláce stála čtverhranná obytná věž nejasného stáří. V nároží obdélného předhradí se dochovala v přestavěné podobě jediná z několika doložených pozdně gotických okrouhlých dělostřeleckých bašt.

   Prvá fáze Zbiroha byla nesporně hradem bergfrčitového typu. Zhodnocení jeho dalšího vývoje bude možné až po provedení alespoň základního průzkumu.

20.09.2007 18:12:25
laurynj
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one